Czy istnieje połączenie między IBS a trądzikiem?
Czy istnieje połączenie między IBS a trądzikiem?
Badania sugerują, że istnieje powiązanie między zespołem jelita drażliwego, a trądzikiem. Ludzie z IBS często posiadają zaburzenia w mikrobiomie jelitowym, które mogą prowadzić do stanów zapalnych i innych reakcji immunologicznych, a trądzik jest chorobą zapalną.
Czytałam kiedyś badanie które mówiło, że IBS zdiagnozowano u 61% pacjentów z trądzikiem pospolitym.
Dodatkowo, istnieją czynniki wspólne, które mogą przyczyniać się zarówno do powstania IBS, jak i trądziku. Należą do nich m.in.:
- Dieta bogata w cukry proste i przetworzoną żywność
- Nietolerancje pokarmowe
- Stres i niski poziom aktywności fizycznej
- Zaburzenia hormonalne np. IBS zaparciowym, może występować podwyższona prolaktyna (która także ma wpływ na trądzik)
- Niedobory np. Omega 3
Oprócz IBS, w międzyczasie chorowałam na trądzik. Wraz z pielęgnacją zastosowaliśmy dietę eliminacyjną, okazało się, ze szkodzi mi laktoza oraz gluten, wiec po prostu starałam się zmniejszyć ich ilość w diecie na ile to możliwe. (Klientka gabinetu)
Wśród ważnych czynników mających wpływ na zaostrzenie zmian trądzikowych oraz IBS wymienia się stres – proces wytrącający organizm z równowagi. Stres emocjonalny przyczynia się do podwyższenia stężenia kortyzolu, który może być bezpośrednią przyczyną stanów depresyjnych, nerwicy itd. Z mojej wieloletniej praktyki wynika, że połączenie problemów jelitowych, trądziku oraz problemów natury psychologicznej jest bardzo częste. Jak wiadomo IBS także może mieć podłoże psychologiczne.
Do takich osób należy podejść w zupełnie inny sposób niż do osób mających „tylko” trądzik. Bardzo często osoby borykające się z takimi problemami są bardzo wrażliwe, introwertyczne, delikatne. Doskonale je rozumiem, bo też mam takie usposobienie ( trądzik też miałam:). Konieczne jest więc holistyczne i interdyscyplinarne podejście do pacjentów z problemem trądzikowym, którzy często oprócz kuracji kosmetologicznej potrzebują również pracy z emocjami czy wsparcia homeopatycznego.
Czemu prowadząc terapię trądziku musimy pracować z emocjami?
Przewlekły stres psychiczny zwiększa sekrecję androgenów nadnerczowych, stymuluje produkcję cytokin prozapalnych, powoduje wzrost i wzmożoną aktywność gruczołów łojowych. Ponadto stres, który towarzyszy osobom chorującym na trądzik, dodatkowo negatywnie wpływa na mikrobiom jelitowy. Zaburzony mikrobiom jelitowy wpływa negatywnie na skórę i mamy zamknięte koło.
Objawy trądzikowe występują również częściej u osób, które cierpią na zespół rozrostu bakteryjnego jelita cienkiego (SIBO). Wzrost przepuszczalności jelita powoduje m.in. zwiększenie penetracji endotoksyn, co może nasilać procesy zapalne toczące się w skórze.
Zdecydowanie najlepiej poznanym biomem jest mikrobiota jelitowa, której rola w zachowaniu zdrowia wykracza daleko poza funkcjonowanie układu pokarmowego. Stwierdza się jej nieprawidłowości w przypadku różnych odmian trądziku, AZS, czy też w przebiegu łuszczycy, alergii, astma, choroby autoimmunologicznych. Zaburzona mikrobiota jelit przyczynia się nawet do szybszego starzenia się organizmu.
Zapraszam na konsultacje trądzikowe do gabinetu w Gdańsku Osowie.
Zapisz się przez booksy