homeopatia na trądzik

Homeopatia na trądzik – gdy nic nie działa…

Po dziesięciu latach pracy z różnymi metodami pielęgnacji skóry, zauważyłam, że ani kosmetologia, ani dermatologia nie są w stanie skutecznie poradzić sobie z problemem trądziku. Samodzielnie przeszłam przez długoterminową terapię antybiotykami i izotretinoiną, które wydawały się eliminować problem na chwilę, ale po pewnym czasie trądzik powracał. Podobne doświadczenia miały także moje klientki – terapia w gabinecie wydawała się skuteczna, ale po kilku latach problem powracał. Te wyniki przestały mnie satysfakcjonować, więc zaczęłam poszukiwać alternatywnych rozwiązań, w tym homeopatii w leczeniu trądziku.

Zdecydowałam się na studiowanie homeopatii, którą stosuję od siedmiu lat z dobrymi efektami. Dziś chciałabym podzielić się z Wami moimi przemyśleniami na temat skóry w kontekście homeopatii, a także w innych obszarach, gdyż w książkach dla kosmetologów również znajdziemy odniesienia do tego podejścia.

Skóra jest często nazywana „trzecią nerką” ze względu na jej zdolność do wydalania toksyn i innych zbędnych produktów przemiany materii. Poprzez gruczoły potowe i łojowe, skóra pomaga w utrzymaniu równowagi wewnętrznej organizmu, eliminując nadmiar wody, soli i toksyn. Proces pocenia się nie tylko reguluje temperaturę ciała, ale także wspiera detoksykację, wspomagając funkcje nerek i wątroby. W ten sposób skóra odgrywa kluczową rolę w ogólnym zdrowiu i homeostazie organizmu.

Już na samym początku leczenia trądziku zapominamy o najważniejsze funkcji skóry, jakim jest wydalanie, ona chce coś wyrzucić z siebie, oczyścić się, a my dodatkowo nakładając tony kosmetyków, nie pomagamy jej w tym. Zaburzamy jej fizjologię. To bardzo częsta sytuacja gdy mamy delikatny trądzik, mama chcąc pomóc dziecku, kupuje kosmetyki z drogerii, najczęściej po takiej pielęgnacji problem jeszcze bardziej się nakręca.

homeopatia na trądzik

Homeopatyczne podejście do trądziku – czy stosować kosmetyki?

Podejście homeopatyczne do trądziku kładzie nacisk na leczenie całego organizmu, a nie tylko objawów skórnych. Homeopatia stara się znaleźć przyczyny problemów skórnych i traktować je holistycznie, przy użyciu indywidualnie dobranych leków homeopatycznych.

W przypadku trądziku, homeopata może przepisać leki homeopatyczne, które pomagają w równoważeniu zaburzeń wewnętrznych, mogących prowadzić do trądziku. Te leki są wybierane na podstawie indywidualnego przypadku pacjenta, jego historii choroby, cech osobowości, itp.

Co do stosowania kosmetyków, podejście homeopatyczne zazwyczaj sugeruje unikanie sztucznych substancji chemicznych i składników drażniących skórę. Zamiast tego, zaleca się stosowanie naturalnych, delikatnych kosmetyków, które wspierają naturalne procesy regeneracji skóry i nie zakłócają jej równowagi mikrobiomu. Składniki takie jak probiotyki, betaglukany czy colostrum mogą być użyteczne w pielęgnacji skóry trądzikowej, wspierając odbudowę mikrobiomu i wzmacniając barierę ochronną skóry.

Ważne jest również, aby każdy przypadek trądziku był analizowany indywidualnie przez homeopatę, aby dobrać odpowiednie leczenie zarówno wewnętrzne, jak i zewnętrzne, uwzględniające potrzeby i charakterystykę konkretnej osoby.

Dlaczego trądzik nigdy nie jest problemem samym w  sobie?

O zaburzonej florze bakteryjnej jelit, zaburzonych hormonach chyba każdy wie, ale mamy jeszcze jeden aspekt. Skóra i układ nerwowy są ze sobą ściśle powiązane, zarówno strukturalnie, jak i funkcjonalnie.

Zauważmy, że:

  1. Regulacja Gruczołów: Nerwy autonomiczne kontrolują funkcjonowanie gruczołów potowych i łojowych. Stres i emocje mogą wpływać na ich aktywność, co ma znaczenie w kontekście chorób skórnych, takich jak trądzik.
  2. Reakcje Skórno-Neuronalne: Skóra może reagować na stres emocjonalny poprzez wydzielanie neuropeptydów, które wpływają na zapalenie i regenerację skóry. Stany takie jak neurodermitis pokazują, jak stres i układ nerwowy mogą wpływać na zdrowie skóry.
  3. Oś Skórno-Mózgowa: Istnieje dwukierunkowa komunikacja między skórą a mózgiem. Skóra może wysyłać sygnały do mózgu, a mózg może wpływać na funkcje skóry, na przykład poprzez hormony stresu takie jak kortyzol.

Prosta odpowiedź dlaczego sama terapia kosmetykami często nie działa i potrzebne jest wsparcie homeopatyczne.

Choć jeszcze nie jestem homeopatą (egzamin za 3 lata), mogę ocenić, czy wsparcie homeopatyczne jest dla Ciebie i Twojej skóry potrzebne oraz dobrać odpowiednią pielęgnację, która nie będzie kolidowała z leczeniem homeopatycznym.

Aby skutecznie zastosować terapię homeopatyczną na trądzik, konieczne jest posiadanie własnego homeopaty. Nie należy korzystać z przypadkowych leków polecanych w internecie, ponieważ homeopatia jest bardzo indywidualna – to, co pomaga jednej osobie, może nie działać na inną.

Zapraszam na konsultacje również online.

Umów się przez Booksy.