Hormony – ukryte źródło piękna
Na układ hormonalny oddziałuje wszystko to, co przeżywamy, czyli zarówno doznania pozytywne, takie jak śmiech, zadowolenie, spokój, jak i negatywne, kłótnie, smutek, strach ciężkie choroby naszych bliskich, przemęczenie pracą itd. Można powiedzieć ze hormony są przedłużeniem działania układu nerwowego. Tak chyba najlepiej na nie patrzeć, żeby zrozumieć wagę i sposób ich działania. Wszelkie impulsy, jakie powstają w korze mózgowej czy siatkówce oka – to, czego doświadczamy, widzimy, czujemy – podlegają przetworzeniu na sygnały nerwowe. Część z nich ulega przemianie w sygnały chemiczne w postaci wyprodukowania hormonu w gruczole. Potem, drogą krwionośną, hormon dociera do komórek ze specyficznym receptorem.
To co czujemy, to co widzimy i to jak na to reagujemy jest odzwierciedleniem naszego zdrowia. Człowiek funkcjonuje jako jedność, i tylko całościowe podejście umożliwia skuteczną pomoc.
Hormony nie funkcjonują samodzielnie lecz współpracują ze sobą niczym muzycy w orkiestrze, gdy jeden z nich jest niezsynchronizowany, zaburza działanie innych, a nawet całych układów w organizmie. Świadomość ze wiele naszych hormonów może być w nierównowadze bywa przytłaczająca, jednak dobra wiadomość jest taka, ze wszystkie można w dużej mierze zrównoważyć dzięki zdrowym jelitom i prawidłowej glikemii.
Bardzo ważne jest abyś słuchała swojego wewnętrznego głosu, mówiącego Ci że coś jest nie tak. Bardzo dużo o zaburzeniach hormonalnych może nam też powiedzieć skóra, dlatego tak dokładnie oglądam ją i wypytuje o nią w gabinecie.
Często padają pytania:
- Czy zatrzymujesz wodę , czy masz „napompowana” twarz, palce lub stopy?
- Czy cierpisz z powodu egzemy lub zbyt cienkiej skory?
- Czy skóra pod twoimi pachami zmieniła barwę (jest ciemniejsza i grubsza niż zwykle)?
- Czy twoje brwi i rzęsy stały się rzadsze?
- Czy masz pajączki, żylaki? Co ciekawe nawet sposób rozmieszczenia tłuszczu, może nam powiedzieć wiele o zaburzeniach hormonalnych. Przykładowo tłuszcz w okolicach stanika czy figura typu jabłko, może wskazywać na duże stężenie testosteronu i duże stężenie insuliny.
Czasami moje klientki wykonują test ”Zaburzenia równowagi hormonalnej” omawiamy go i rozmawiamy o tym co dzieje się w organizmie, jakie metody i specjaliści mogą pomóc w dogłębnej diagnozie
Hormony a młodość?
DHAE- hormon produkowany przez nadnercza, będący prekursorem testosteronu i estrogenów. Jego stężenie zaczyna zmniejszać się po 30 r.ż., niestety u kobiet proces tez zachodzi szybciej niż u mężczyzn. Często hormon ten nazywany jest hormonem „młodości”, ponieważ zarówno testosteron jak i estrogeny wpływają na to czy kobieta czuje się silna, ma bystry umysł i na to jak wygląda skora.
Estrogeny a młodość
To od estrogenów zależy nawodnienie tkanek i elastyczność skóry, one zabezpieczają przed wysychaniem błon śluzowych. Wpływają na tę cudowną, „kobiecą” miękkość ciała, w tym również na rozmieszczenie tkanki tłuszczowej, czyli na kształtowanie się kobiecej sylwetki. Estrogeny mają też niemałe znaczenie, jeśli chodzi o stan psychiczny i emocjonalny oraz libido
Tyroksyna
Tyroksyna -ilość posiadanej przez Ciebie energii, jasność umysłu, tkanki tłuszczowej, jakość skory i włosów, paznokci zależą od tego hormonu. Tyroksyna -T4- produkowana przez tarczyce może zostać wykorzystana przez organizm dopiero w formie przekształconego hormonu T3. Proces ten zachodzi głównie w jelitach i wątrobie. Tarczyca potrzebuje dostatecznej ilości selenu, żelaza i witaminy b12, aby przekształcić nieaktywny hormon t4 w aktywny t3, odpowiedzialny za prawidłową czynność komórek. Zobaczcie ile możemy zadziałać dietą!
Menopauza
To co chyba najczęściej trapi kobiety w kontekście hormonów to menopauza.
Jak napisała Marta Mieloszyk Pawelec w swojej książce „Żyj 120 lat czyli moc mikroodżywiania” : „ menopauza to takie pokerowe sprawdzam”. Menopauza bardzo dobrze nam pokazuje jak dbałyśmy o siebie przez ostatnie lata, czy przygotowałyśmy organizm na ten czas. Bardzo pocieszające jest to, że możesz nigdy nie dowiedzieć się co to wybuchy gorąca lub problemy ze snem o ile wcześniej zadbasz o poziomy dopaminy i serotoniny.
W kontekście samej skóry tez mamy dużo do zaproponowania: olejek eteryczny ylang-ylang, koenzym q10, olej z wiesiołka wymieszany z olejkiem eterycznym z kopru włoskiego. Wszystkie te substancje mają efekt estrogenny na skórę.
Dodatkowo możemy wykonywać masaż hormonalny twarzy lub uciskać punkty akupunkturowe, które pomogą nam wspomóc równowagę hormonalna. Takie punkty uciskam przy masażu Kathmandu Facial, możesz też nauczyć się tego sama na warsztatach.