Zabiegi dla kobiet 60 plus

Po osiągnięciu 60 lat, skóra może ulegać różnym zmianom, zwłaszcza po okresie menopauzy. Menopauza to naturalny proces, w którym ustaje miesiączkowanie i zmienia się poziom hormonów, co może mieć wpływ na skórę. Zabiegi dla kobiet 60 plus również powinny być dopasowane pod kontem zmian, które zachodzą w skórze.

Oto kilka głównych zmian, jakie zachodzą w skórze po 60. roku życia:

 • Redukcja kolagenu i elastyny: Z wiekiem produkcja kolagenu i elastyny w skórze maleje, co prowadzi do utraty jędrności i sprężystości skóry. W okresie menopauzy obniżenie poziomu estrogenów dodatkowo przyspiesza ten proces. Jeżeli chodzi o suplementację kolagenu, to opinie są różne. Ja natomiast widzę po niektórych klientkach, że picie kolagenu ma sens. Natomiast trzeba być świadomym, że jeśli mamy duże niedobory kolagenu to najpierw pójdzie on w stawy i inne strategiczne miejsca, a dopiero na samym końcu dostanie go skóra.
 • Suchość skóry: Skóra staje się bardziej sucha i podatna na utratę wilgoci. To zjawisko może być nasilone w okresie menopauzy ze względu na spadek estrogenów, które mają wpływ na nawilżenie skóry. Siemię lniane jest bogate w lignany, rodzaj fitoestrogenów, które mogą pomóc w zrównoważeniu poziomu hormonów. Dodanie siemienia lnianego do diety, np. przez dodanie do jogurtu czy smoothie, może być korzystne nie tylko pod względem hormonalnym, ale także nawilżenia skóry ode wewnątrz ( można suplementować olej lniany). Równie dobrym wyborem będzie olej z wiesiołka.Zmniejszenie gęstości skóry: Grubość skóry zmniejsza się, co sprawia, że staje się bardziej podatna na zmarszczki i utratę objętości. Na gęstość skóry mają wpływ białka produkowane przez fibroblasty – kolagen i elastyna. Zwiększenie produkcji białek zachodzi poprzez uzupełnienie substratów niezbędnych do ich produkcji (amino- kwasy, mikroelementy, witaminy) i pobudzenie odnowy komórkowej np. stosowanie kwasów, mezoterapii mikroigłowej. Na gęstość skóry bardzo dobrze wpływa masaż, szczególnie ten przy zastosowaniu bańki próżniowej.
 • Zwiększone ryzyko utraty kości: Zmniejszenie gęstości kości, które towarzyszy menopauzie, może również wpływać na zdrowie skóry, ponieważ kości stanowią podporę dla skóry. Tutaj znów pochylę się nad terapiami manualnymi- masażem bańka próżniową, która pobudza krążenie krwi, odnawia najmniejsze naczynia krwionośne. Kości otrzymują zaopatrzenie krwi poprzez naczynia krwionośne, które dostarczają składniki odżywcze i tlen niezbędne do ich funkcjonowania i regeneracji.
 • Wzmożona wrażliwość skóry: Skóra może stać się bardziej wrażliwa na działanie środowiska zewnętrznego, co może prowadzić do podrażnień czy reakcji alergicznych. Skóra z tendencją do rumienia jest z reguły skórą wrażliwą.
 • Wolniejsza regeneracja skóry: Proces regeneracji skóry staje się wolniejszy, co oznacza, że rany czy drobne uszkodzenia goją się wolniej. Dlatego ważne jest, aby w wieku dojrzałym nie wykonywać silnych kwasów czy zabiegów podrażniających na rzecz peelingów z enzymami. Peelingi enzymatyczne zawierają enzymy, które rozpuszczają wiązania chemiczne w korneocytach (komórkach skóry). Najważniejszą różnicą między peelingami chemicznymi a enzymatycznymi jest ich miejsce działania. Enzymy rozpuszczają górną warstwą naskórka (korneocyty i korneosomy) i nie penetrują głębiej. To naprawdę zaleta w przypadku skór wrażliwych, skłonnych do podrażnienia i poddanych intensywnym zabiegom kosmetologicznym.
 • Zmniejszenie napięcia skóry: Skóra może tracić swoje naturalne napięcie, co może powodować zwiotczenie i widoczność zmarszczek. Szczególna troska należy się skórom cienkim, odwodnionym, które sprawiają pod opuszkami palców wrażenie pergaminu.

W okresie menopauzalnym i postmenopauzalnym zmianie powinna ulec pielęgnacja gabinetowa ze względu na wydłużony czas reepitelizacji, ograniczone możliwości komórek do podziałów oraz osłabione działanie bariery naskórkowej. Oznacza to, że intensywne zabiegi typu kwasy, lasery itd. powinny być wykonywane z dużą rozwagą bo mogą przynieść więcej szkód niż pożytku.

 

Osobiście uważam, że Kobido jest świetnym zabiegiem dla skór dojrzałych – jest bezpieczne, relaksuje i świetnie wpływa na skórę:

 1. Stymulacja Krążenia Krwi: Kobido to tradycyjna japońska technika masażu twarzy, która obejmuje delikatne manipulacje i uciski. Poprzez stymulację punktów akupresury i masaż mięśni twarzy, kobido pomaga poprawić krążenie krwi w skórze. Dla osób starszych, poprawa krążenia może być szczególnie korzystna, wspomagając zdrowie skóry i ogólny stan organizmu.
 2. Stymulacja Kolagenu: Kobido może również pomóc w stymulacji produkcji kolagenu. Kolagen jest niezbędny dla elastyczności i jędrności skóry.
 3. Relaksacja i Redukcja Napięcia: Masaż kobido może przynieść uczucie relaksu i pomóc w redukcji napięcia mięśniowego. Kobiety często doświadczają zwiększonego napięcia mięśniowego z powodu codziennych czynności lub problemów zdrowotnych.
 4. Poprawa Krążenia Limfy: Kobido może wspomóc także krążenie limfy. Poprawa odpływu limfy może pomóc w redukcji opuchlizny i zastój limfy, co może być szczególnie korzystne dla dojrzałych osób.
 5. Promowanie Dobrego Samopoczucia: Masaż kobido to nie tylko korzyści fizyczne, ale również emocjonalne.
 6. Bezpieczeństwo i Delikatność: Kobido jest zazwyczaj delikatnym i bezpiecznym masażem, który może być dobrze tolerowany przez osoby dojrzałe.

Zapraszam na masaż Kobido w Gdańsku Osowie.

Zapisz się przez Booksy.