Dlaczego twarz się zapada?

Skóra osób dojrzałych wymaga szczególnej uwagi i odpowiedniej pielęgnacji, aby zachować jej zdrowie, elastyczność i piękny wygląd. Dlaczego twarz się zapada? Jest wiele czynników, takich jak zmiany hormonalne, utrata kolagenu i elastyny oraz narażenie na szkodliwe czynniki środowiskowe, może wpływać na stan skóry. Starzeje się niestety nie tylko skóra, a także tkanka podskórna, a nawet kości czaszki.

Oto kilka czynników, które mogą przyczyniać się do tego zjawiska:

  1. Utrata tkanki tłuszczowej: Wraz z wiekiem następuje utrata tkanki tłuszczowej w różnych obszarach twarzy, co może prowadzić do utraty objętości i wrażenia „zapadania się” skóry. Aby temu zabiec należy masować twarz, szczególnie polecane są ruchy „wykręcające tkankę”, które pomagają zachować tkankę tłuszczową np. na policzkach. Jeżeli jest taka potrzeba uczę tych ruchów w gabinecie.
  2. Spadek produkcji kolagenu i elastyny: Kolagen i elastyna są białkami strukturalnymi, które nadają skórze jędrność, elastyczność i podparcie. Z wiekiem produkcja tych białek maleje, co może prowadzić do utraty jędrności i sprężystości skóry. Oczywiście możemy stymulować skórę zabiegami, natomiast ma to wtedy sens gdy  gospodarka żelazowa w organizmie jest wyrównana      ( niestety bardzo dużo Pań ma anemię, w takim przypadku zabiegi stymulujące komórki skóry będą skazane na porażkę, skóra może nawet gorzej goić). U klientów z rozpoznaniem niedokrwistości należy najpierw podnieść poziom mikroelementów i witamin uczestniczących transporcie tlenu. Dopiero po uzyskaniu prawidłowych parametrów można zastosować zabiegi inwazyjne. Oczywiście to zadanie dla lekarza:)
  3. Resorpcja kości: Wraz z wiekiem zachodzi naturalna resorpcja kości, zwłaszcza w kościach twarzy, co może prowadzić do zmniejszenia objętości i konturu twarzy. Procesy związane ze starzeniem się, takie jak zmniejszona aktywność osteoblastów (komórek tworzących kość) i zwiększona aktywność osteoklastów (komórek resorpcyjnych), mogą przyczyniać się do resorpcji kości.

Jak już wspomniałam z wiekiem zmianom ulega także tkanka kostna. Jest to szczególnie widoczne u kobiet po okresie menopauzy.  Następuje powolna resorpcja kości, można jej jednak zapobiec poprzez masaże np. bańką próżniowa czy automasaże. Pobudzone krążenie krwi odżywia wtedy kości. W ramach terapii healthy aging u kobiet w wieku okołomenopauzalnym należy szczególnie kontrolować poziom wapnia i witaminy D 3, których niedobory mogą przyspieszyć.

dlaczego twarz sie zapadaJak zapobiegać zapadaniu się twarzy?

  1. Regularna aktywność fizyczna: Regularne ćwiczenia, zwłaszcza te obciążające kości, takie jak spacery, jogging, czy trening siłowy, mogą pomóc w utrzymaniu masy kostnej. Przede wszystkim pobudzone krążenie krwi „dokarmia” nasze kości, w tym kości czaszki.
  2. Regularne wizyty u dentysty: Dbaj o higienę jamy ustnej i regularnie odwiedzaj dentystę. Zdrowe zęby i dziąsła mają istotny wpływ na stan kości szczęki i twarzy. Braki w uzębieniu powodują zapadanie się tkanek w obrębie twarzy, co niestety z wiekiem jest widoczne.
  3. Masaż twarzy: Masaż twarzy wspomaga przepływ krwi do twarzy, co może pośrednio korzystnie wpływać na kości poprzez dostarczanie tlenu i składników odżywczych. Poprawa krążenia może również pomóc w usuwaniu produktów przemiany materii, wspierając ogólne zdrowie tkanek, w tym kości. Polecam masaż Kobido lub masaż bańką próżniową.

W książce „Żyj 120 lat! czyli moc mikroodżywiania” możemy przeczytać o wpływie stresu na nasz układ kostny:

„Je­śli stres cią­gnie się ty­go­dnia­mi, a na­wet la­ta­mi, cia­ło za­czy­na zu­ży­wać re­zer­wy mi­ne­ral­ne zma­ga­zy­no­wa­ne tak­że w ko­ściach. Przez ich re­gu­lar­ne pod­bie­ra­nie układ kost­ny z cza­sem za­czy­na przy­po­mi­nać ażu­ro­wą ser­we­tę ze sto­łu bab­ci, czy­li wkra­cza na ścież­kę oste­ope­nii lub oste­opo­ro­zy.”

Jeżeli szukasz metod odmładzania to ja bardzo polecam Ci mojego ebooka „ Jak zrobić zabieg kosmetyczny w domu?- zabieg rozświetlający twarz.