zabieg na trądzik osowa

Terapia Fotodynamiczna przy cerze trądzikowej

Zabieg fotodynamiczny (PDT) może być skuteczną opcją wspomagania leczenia trądziku. PDT wykorzystuje fotosensybilizator, który jest aplikowany na skórę, a następnie aktywowany światłem o odpowiedniej długości fali. Ten proces prowadzi do niszczenia bakterii trądzikowych, zmniejszenia produkcji sebum i zmniejszenia stanu zapalnego skóry. Oto kilka informacji na temat zabiegu fotodynamicznego w leczeniu trądziku:

  • Przygotowanie: Przed zabiegiem fotodynamicznym, skóra jest oczyszczana, a czasami również wykonywane są inne procedury, takie jak peeling chemiczny, aby usunąć martwe komórki skóry i zwiększyć skuteczność zabiegu.
  • Aplikacja fotosensybilizatora: Na skórę nakładany jest fotosensybilizator, który może być w formie żelu. Najczęściej stosowanym fotosensybilizatorem w leczeniu trądziku jest kwas 5-aminolewulinowy (ALA). Ja w swoim gabinecie stosuję ALA z firmy Estgen, jest to stężenie bardzo bezpieczne. Fotosensybilizator jest pozostawiany na skórze przez określony czas, aby umożliwić jego wchłonięcie przez gruczoły łojowe i bakterie trądzikowe.
  • Aktywacja światłem: Po upływie określonego czasu, aby fotosensybilizator mógł się wchłonąć, skóra jest naświetlana światłem o odpowiedniej długości fali. To aktywuje fotosensybilizator, powodując reakcje fotochemiczne w skórze. Zazwyczaj stosuje się światło LED lub laserowe.
  • Reakcje skórne: Po naświetleniu skóry, fotosensybilizator reaguje z dostarczonym światłem, powodując zniszczenie bakterii trądzikowych, zmniejszenie produkcji sebum i zmniejszenie stanu zapalnego skóry. Zabieg może również pomóc w zmniejszeniu widoczności blizn trądzikowych i przebarwień.
  • Okres rekonwalescencji: Po zabiegu fotodynamicznym może wystąpić rumień, łuszczenie się skóry, suchość czy pieczenie. Te objawy zazwyczaj ustępują samoistnie w ciągu kilku dni do kilku tygodni. W trakcie rekonwalescencji ważne jest stosowanie odpowiedniej pielęgnacji skóry, o której rozmawiamy podczas zabiegu.

Po zabiegu z fotouczulaczem praca skóry zmienia się, zmienia się jej immunobiologia. Czasami efekty takiego zabiegu są jednak widoczne po czasie. Wszystko opowiem Ci podczas wizyty w gabinecie.

Jakie światło stosujemy podczas terapii trądziku?

Niebieskie światło LED jest jednym z popularnych metod leczenia trądziku. Emitowane przez niebieskie diody LED o określonej długości fali światło ma właściwości antybakteryjne, które mogą być skuteczne w zwalczaniu bakterii Propionibacterium acnes, które są często odpowiedzialne za trądzik.

  • Niebieskie światło LED działa na skórę poprzez aktywację porfiryn w bakteriach trądzikowych. Po naświetleniu niebieskim światłem, porfiryny produkowane przez bakterie trądzikowe uwalniają wolne rodniki tlenowe, które niszczą bakterie. Jest to szczególnie skuteczne w przypadku trądziku związane z nadmierną aktywnością gruczołów łojowych.
  • Niebieskie światło LED ma również właściwości przeciwzapalne. Może pomóc w zmniejszeniu stanu zapalnego skóry, który jest często obecny w trądziku. Redukcja stanu zapalnego może przyczynić się do zmniejszenia zaczerwienienia, obrzęku i bolesności związanych z trądzikiem.
  • Modulacja układu immunologicznego: Fototerapia może wpływać na układ immunologiczny skóry, który odgrywa ważną rolę w wielu chorobach skóry.

Zapraszam Cię serdecznie na zabieg fototerapii w Gdańsku Osowej.