Terapia trądziku - Kosmetyczka Osowa

Terapia trądziku – Kosmetyczka Osowa – Jak wspierać dziecko z trądzikiem?

Leczenie trądziku często skupione jest na polecaniu sobie kosmetyków, leków czy specjalistów. Zapominamy, że ważnym aspektem leczenia jest samopoczucie psychiczne. Zawsze powtarzam „Gdy Twój umysł jest spokojny, Twoja skóra także”. Naszym zadaniem jest wspomaganie zarówno skóry jak i psychiki młodego człowieka. Dziś wpis nawiązujący do projektu edukacyjnego Terapia trądziku – Kosmetyczka Osowa

Czy zastanawialiście się kiedyś jak czuje się dziecko które ma trądzik?

Jak może czuć się dziecko z trądzikiem?

 • Niska samoocena: Trądzik może wpływać na samoocenę i obraz siebie. Osoby z trądzikiem doświadczają uczucia wstydu, niskiej pewności siebie i niezadowolenia z wyglądu swojej skóry. Mogą czuć się mniej atrakcyjne, mieć trudności z akceptacją swojego wyglądu. Z doświadczenia wiem, że te niezadowolenie może zostać z nami aż do dorosłości. Nawet jeżeli trądzik zniknął.
 • Depresja i lęki: Niektóre osoby z trądzikiem mogą doświadczać objawów depresji i lęków. Stres związany z wyglądem skóry, niepewność społeczna i obawa przed oceną innych mogą przyczyniać się do wystąpienia tych problemów.
 • Izolacja społeczna: Trądzik może prowadzić do izolacji społecznej. Osoby z trądzikiem mogą unikać kontaktów społecznych, unikając sytuacji, w których muszą się pokazać publicznie, ze względu na wstyd i obawę przed komentarzami innych ludzi.
 • Dysmorfofobia: Czasami osoby z trądzikiem mogą rozwinąć zaburzenie nazywane dysmorfofobią. Polega ono na przekonaniu, że wygląd ciała jest poważnie wadliwy, pomimo braku dowodów na to. Osoby z dysmorfofobią często skupiają się na defektach skórnych i mogą spędzać dużo czasu na kontrolowaniu swojego wyglądu w lustrze lub unikaniu sytuacji społecznych.
 • Złe samopoczucie emocjonalne: Trądzik może powodować frustrację, złość i niezadowolenie emocjonalne. Codzienne konfrontacje z wyglądem skóry mogą wpływać na ogólny stan emocjonalny i spowodować ogólny dyskomfort.

Z doświadczenia w pracy zawodowej, jak i osoby która wiele lat miała trądzik mogę powiedzieć, że prawie każda chora osoba doświadcza tych emocji. Niestety nasza psychika cierpi dużo dłużej, niż występuje sam trądzik.

Jak wspierać dziecko z trądzikiem?

 • Rodzic sam musi wierzyć i mieć świadomość, że trądzik jest przejściowy i da się go wyleczyć. Powinien przypominać o tym dziecku. Dziecko powinno czuć wsparcie oraz akceptację rodzica. Jeśli myślisz, że Twoje dziecko nie widzi Twojego spojrzenia w momencie gdy przychodzi rano na śniadanie z wysypaną skórą to się mylisz. Dziecko wszystko widzi i odczuwa. Nigdy nie możesz się wstydzić za wygląd skóry Twojego dziecka. Twoim zadaniem jest robienie wszystkiego, aby dziecko się też nie wstydziło.
 • Wyrażenie wsparcia i zrozumienia: Upewnij się, że dziecko wie, że jesteś tu dla niego i że rozumiesz, jakie wyzwanie stanowi trądzik. Wyrażenie empatii i wsparcia może pomóc dziecku czuć się bardziej akceptowanym i zrozumianym.
 • Budowanie pozytywnego obrazu siebie: Pomóż dziecku w budowaniu pozytywnego obrazu siebie, niezależnie od trądziku. Zwracaj uwagę na jego pozytywne cechy i osiągnięcia, a nie tylko na wygląd zewnętrzny. Przypominaj mu, że wartość jednostki nie zależy od wyglądu skóry.
 • Większość osób z ciężkim trądzikiem to osoby bardzo wrażliwe, jeśli potrzebują wsparcia psychologa to zapewnij dziecku tą możliwość. Brak pewności siebie będzie rzutował na oceny w szkole, kontakty towarzyskie, a  nawet dorosłe życie!
 • Jestem absolutnie za tym, aby każde dziecko z problemem skórnym stosowało podkład/korektor jeśli uważa, że tego potrzebuje. Uwaga! To odczucie twojego dziecka jest ważne, nie Twoje. Ono samo ma zadecydować, czy czuje się komfortowo bez makijażu, czy nie. Nie zabijaj w nim pewności siebie, która w wieku młodzieńczym jest oparta o to jak wyglądamy. Jeżeli nauczyciele mają problem z tym, że dziecko z trądzikiem nosi makijaż to postaraj się im wytłumaczyć jakie to jest obciążenie dla młodego człowieka. Jeśli to nie działa poproś o zaświadczenie od dermatologa/kosmetologa.
Terapia trądziku - Kosmetyczka Osowa

 Terapia trądziku – Kosmetyczka Osowa

Wsparcie dla skóry trądzikowej- Terapia trądziku – Kosmetyczka Osowa

 • Inwestuj w fizjologiczne terapie skóry. Dla mnie jedyną terapią wartą uwagi w tej chwili jest terapia firmy Estgen, który wspiera układ immunologiczny skóry.
 • Nie kupuj kosmetyków w drogeriach – nigdy nie spotkałam kosmetyku, który wyleczyłby trądzik!
 • Trądzik to nie jest choroba skóry, skóra tylko nam pokazuje, że coś jest nie tak. Szukaj przyczyn w diecie i emocjach!
 • Znajdź kosmetologa, dietetyka lub innego fachowca, który specjalizuje się w trądziku, on będzie wiedział jak wesprzeć Twoje dziecko i podnieść je na duchu.

To wszystko znam z autopsji, na trądzik chorowałam kilkanaście lat. Wspierajcie swoje dzieci, bo one tego potrzebują. Szukajcie rozwiązań, odpowiednich osób, bo z pozoru błaha choroba skóry, może pozostawić ślad w psychice na wiele lat. Ucz dziecko być świadomym swoich emocji i zachęcaj je do wyrażania swoich uczuć. Pamiętaj, że mogą wystąpić momenty frustracji, smutku czy wstydu związane z trądzikiem. Daj dziecku przestrzeń do rozmowy o swoich odczuciach i oferuj wsparcie emocjonalne.