zabiegi na trądzik gdańsk

Trądzik dorosłych

Trądzik dorosłych, znany również jako trądzik dorosłych (ang. adult acne), to stan skóry charakteryzujący się występowaniem wyprysków u osób dorosłych, zwykle powyżej 25. roku życia. W trądziku dorosłych zaskórniki są mniej liczne, oprócz grudek i krost, często występują zmiany naciekowe. U kobiet  zmiany najczęściej występują w strefie U- żuchwa i okolice przyuszne.

Jak odróżnić trądzik dorosłych od trądziku różowatego?

Podstawowe kryterium to zaskórniki- w trądziku różowatym one nie występują. Dodatkowo w trądziku różowatym występuje bardzo intensywna gra naczyniowa. Czasami proste pytanie: jak się Pani czuje i wygląda po wypiciu  kieliszka wina daje nam bardzo dużo informacji.

Niestety co raz częściej trądzik różowaty występuje z łojotokowym zapaleniem skóry, te dwie dysfunkcje są wynikiem uszkodzenia bariery naskórkowej, którą to w pierwszej kolejności musimy odbudować.

Niestety prawdopodobieństwo wystąpienia blizn w trądziku dorosłych jest większe niż w trądziku młodzieńczym.

Nie znamy dokładnych przyczyn choroby, ale pierwotna reakcja wiąże się ze stanem zapalnym wokół mieszka włosowego, co powoduje nieprawidłowe różnicowanie komórek naskórka, nadmiar łoju, namnożenie bakterii. Zaburzona jest fizjologia skóry i to właśnie tą fizjologią musimy się zająć, dlatego ja swoim klientom polecam kosmetyki Estgen, bo one właśnie na takim poziomie pracują. Same produkty do demakijażu (płyn-69zł, tonik-69zł), są już w stanie zdziałać bardzo dużo. Pamiętajmy jednak, że nasza skóra potrzebuje około 3 miesięcy na przebudowanie się.

 

Często nie jesteśmy w stanie znaleźć bezpośredniej przyczyny trądziku, natomiast możemy wyróżnić wiele czynników, które zaostrzają go:

 • odstawienie leków antykoncepcyjnych- szczególnie gdy ktoś cierpiał na trądzik młodzieńczy, zazwyczaj choroba wraca.
 • zaburzenia hormonalne- choroby tarczycy, nadnerczy, jajników
 • wrażliwość skóry- która wynika z przewlekłego stanu zapalnego. Pamiętajmy o tym, że po 25 r.ż. zwiększa się wrażliwość skóry, ponadto jeśli ktoś „się świeci” to nie zawsze oznacza, że ma cerę tłustą, powiedziałabym, że częściej ma skórę wrażliwą z nadaktywnością gruczołów łojowych.
 • nużeniec-nużeniec, infekcja gronkowcowa może nasilać zmiany

Korelacja między dietą a trądzikiem dorosłych jest mniejsza niż u młodych osób. W trądziku młodzieńczym wiemy, że bardzo często występuje nasilenie po mleku, kakao, fast foodach. U osób dorosłych często bywa tak, że osoby dorosłe odżywiające się zdrowo również mają trądzik, dochodzi nam tutaj temat nietolerancji różnych produktów.

Jak możemy wspomóc skórę z trądzikiem dorosłych?

 • regulacja przewodu pokarmowego- probiotyki i prebiotyki, świetnie działają kiszonki. Zdrowie skóry bierze swój początek z jelitach. Kiedy równowaga mikrobiomu w jelitach zostaje zaburzona, dochodzi do powstania stanu zapalnego, który ma wpływ nie tylko na trądzik, ale także na starzenie się skóry.
 • dieta o charakterze przeciwzapalnym, pamiętaj, że dieta nie może być gorsza od choroby, nie może być zbyt restrykcyjna
 • neutralizacja stresu- joga, medytacja itd. (szczególnie, że kobiety cierpią na wiele chorób gdzie stres odgrywa ogromne znaczenie np. choroby tarczycy)
 • u pacjentów z trądzikiem dorosłych zaobserwowano zmniejszenie stężenia kwasu linolowego, dlatego ważnym elementem jest suplementacja  omega 3
 • u kobiet, które mają trądzik i palą zauważono niedobór wit. E w skórze,
 • u osób z insulinopornością i trądzikiem dieta o wysokim indeksie glikemiczym pogarszała stan skóry
 • naturalne kosmetyki: olej z czarnuszki, olej z rokitnika
 • terapia Fotodynamiczna- która „nauczy” poprawnej pracy Twoją skórę, wesprze układ immunologiczny skóry,