Trądzik dorosłych – nowe podejście do terapii cer z acne tarda

Skóra jest jednym z organów zaangażowanych w proces wydalania substancji z organizmu, choć nie pierwszoplanowym. Jednak w wyniku dużego obciążenia wątroby metabolizmem oraz niewydolności podstawowych dróg wydalania, jakimi są nerki i jelita, część metabolitów może również być kierowana do wydalenia przez skórę. Substancje te mogą powodować stan zapalny, osłabiać tkankę skórną, a co za tym idzie – powodować choroby skóry, m.in. trądzik dorosłych.

Dlatego w terapiach trądziku musimy działać wielopłaszczyznowo, samo działanie kosmetyczne nie przyniesie skutku.

Trądzik dorosłych – w jaki sposób wątroba jest powiązana ze skórą?

Kiedy wątroba jest przeciążona oraz uszkodzona, staje się niezdolna do rozkładania toksyn. W taki przypadku ludzkie ciało dokłada wszelkich starań, aby usunąć te toksyny innymi drogami – przez skórę. Może to powodować stany zapalne objawiające się egzemą, łuszczycą, trądzikiem, wykwitami skórnymi czy wysypką.

Związek między wątrobą a trądzikiem hormonalnym jest dość oczywisty, ponieważ nadzoruje ona kilka funkcji hormonalnych (takich jak tarczyca i hormony androgenne), utrzymując je w równowadze. Jeśli jednak jest ona niezdrowa, hormony te mogą szaleć i prowadzić do trądziku. Każde zaburzenie funkcjonowania wątroby może więc zakłócać równowagę hormonalną organizmu.

Przykładowo podwyższone wartości cholesterolu LDL i trójglicerydów mogą nasilać produkcję androgenów, a co za tym idzie wzrost produkcji sebum i hiperproliferacji keranocytów, co jest jednym z czynników powstawania trądziku.

Nasze ciało to jedna, integralna całość, która, aby sprawnie pracować – potrzebuje wszystkich narządów.

Każdy stan zapalny w organizmie przyczynia się do wyglądu skóry. Trzeba wyciszyć stany zapalne- zatoki, migdałki… wspomóc wątrobę aby oczyszczała organizm i odżywić jelita.

Zdrowie skóry bierze się z jelit

To głównie błonnik sprawia, że nasz układ trawienny działa jak dobrze naoliwiona maszyna, wspiera on także wzrost dobrych bakterii w naszych jelitach. 

Kilka badań klinicznych wykazało korzystne działanie probiotyków, polegające na zmniejszeniu ubytków i nasilenia trądziku. Działanie to przypuszczalnie wynika ze zdolności probiotyków doustnych do zmniejszenia ogólnoustrojowego stresu oksydacyjnego, regulacji cytokin oraz do obniżenia poziomu markerów stanu zapalnego. 

Jelita i wątroba to tylko wierzchołek góry lodowej. W terapii trądziku musimy przyjrzeć się hormonom, glikemi, czasami gronkowcowi. Terapia trądziku to zadanie dla cierpliwych.

Jeżeli masz problem z trądzikiem serdecznie zapraszam na konsultacje. 

Zarezerwuj przez Booksy